Avrupa Adalet Divanı’nın Aile Birleşiminde Dil Şartına ilişkin Kararı

Avrupa Adalet Divanı’nın Aile Birleşiminde Dil Şartına ilişkin Kararı

Fotograf büyültme (© dpa/pa)

Avrupa Adalet Divanı`nın Almanca şartı ile ilgili verdiği 10 Temmuz 2014 tarihli kararı sadece Almanya`da yaşayan Türk vatandaşı eşinin yanına gitmek isteyen kişiler açısından bağlayıcıdır.

Türkiye`deki Vize Bölümleri, aile birleşimindeki dil şartı ile ilgili 11.07.2014 tarihinde yeni bir uygulamaya geçtiler:

 • Vize alabilmek için gerekli dil şartı bundan sonra da yerine getirilmesi gerekecektir.
 • Aile birleşimi amacıyla Almanya´da yaşayan Ortaklık Anlaşması kapsamına giren Türk vatandaşının (çalışan, serbest meslek sahibi) yanına gitmek isteyenlerde ağır şartlar söz konusu olduğunda, dil şartından feragat edilebilecektir.
 • Almanya´ya gitmeden önce basit düzeyde de olsa Almanca öğrenme imkanı olmayan eşler veya ciddî çaba sarfetmiş olmasına rağmen bir yıldır Almanca öğrenememiş olanlarda ağır şartlardan bahsedilir. Ağır şart ölçüsünde, Alman vatandaşının yanına aile birleşimi amacıyla gidecek olanlardaki uygulama esas alınır.
 • Bunun dışında diğer yabancıların yanına aile birleşimi amacıyla gitmek isteyenlere de ağır şartlarını gerekçelendirme imkanı tanınacaktır.
  kaynak: (http://www.ankara.diplo.de/Vertretung/ankara/tr/06__Visa/eugh-entscheidung-spracherwerbsnachweis.html)
This entry was posted in Uncategorized and tagged , , , , , , . Bookmark the permalink.

One Response to Avrupa Adalet Divanı’nın Aile Birleşiminde Dil Şartına ilişkin Kararı

 1. ÜNAL HOCA says:

  Arkadaşlar bu yeni Avrupa Adalet Divanı kararına istinaden şuandan itibaren aldığımız duyumlara göre bazı kursiyer arkadaşlarımızın istenen A1 Almanca dil Yeterlilik Belgesinin şuan itibariyle kaldırıldığı ile ilgili yanlış bilgiden dolayı kurs almaya ara vermiş olduklarıdır. Arkadaşlar bu kararın uygulanabilmei için Almanya Meclisinin bununla ilgili bir yasa hazırlaması ve bunun Meclise sunulması ve bu yasanın kabul edilmesi gerekir. Edinilen bilgiye göre bu süreci Alman Hükümetinin elinden geldikçe uzatacağı yönünde olup ve yine vize görüşme aşamasında bir şekilde Bundan dolayı Eğer bir kursa başlamış ve devam ediyorsanız kesinlikle ara vermemeniz ve devam ettirmenizi tavsiye ediyoruz çünkü buna benzer bir karar daha önce de bir Alman Mahkemesi tarafından verilmiş fakat Alman Hükümeti bunu uygulamamış ve bir sürü insan yine o karar haberinin yayılmasından dolayı buna inanıp kurslarına ara vermiş ve mağdur olmuştu…
  Saygılarımla…
  (Konuyla ilgili yeni bir gelişme olursa yine Sitemizden sizi haberdar etmeye devam edeceğiz…)

Leave a Reply